Jdi na obsah Jdi na menu
 


Montáže

 

Základní koncové udice

Posledních pár let rybáře fascinují koncové udice. Zdá se, že každý již byl někdy některou zklamán co do úspěšnosti a ztrávil další týden přemýšlením o novém navázání. Nikdo tím není více postižen než kapraři, ale je fakt, že se s tím občas setká každá z nás. Prestože jsou koncové ucide celoživotním poznáváním pro větší a lepší úlovky, je mnoho jiných věcí, které mohou rozhodnout o úspěchu. Vnadění, hledání míst a především znalost zvyků různých druhů, které jsou cílem našeho rybaření, musí být také brány v úvahu.

Vnadění a lokalizace jsou, naneštěstí, věcmi, které se musíme učit dlouhou dobu. Třeba vám i tento web pomůže porozumět rybám, o které se tak snažíme.

Nyní přichází to, na co všichni čekáme, koncové udice. Zahrnul jsem zde jen několik z nich, které vám pomohou začít s vašim rybolovem.

Cejn a feeder

cejn a feederCejni jsou jedny z nejhloupějších ryb, na které ve vodě můžete ulovit. Pamatuji si jeden lov na bič na místním kanálu, kdy se lovilo mnoho pěkných cejnů, a při vytahování jednoho z nich mi po něm skočila štika, ale hned ho pustila. Cejn měl dost přes 2 kg, hodil jsem ho zpátky a pokračoval jsem v lovu. Za patnáct minut mi ten stejný zabral znovu, na stejnou nástrahu. Hlupák nebo co?

Přesto to všechno si nemyslete, že lov cejnů je prosté nahození nástrahy do vody a už ho vleču. Možná jsou hloupí, ale může být težké je najít, zejména ty větší a více plaché kusy.

Toto je jednoduchá ale velmi účinná koncová montáž. Před prvním nahozením s nástrahou nahoďte asi 10 krát plné krmítko, abyste si vytvořili pěkný základ návnady, na kterém budete chytat.

Popis udice: Krmítko je naplněno návnadou s kuklami a červy. Kmenový vlasec tvoří vlasec Maxima o pevnosti 1,8 kg, návazec je z vlasce Team Daiwa 0,12 mm, háček velikosti 16 značky Kamasan B510. Nástrahou je malá hnojní žížalka s červeným masňákem.

 

Kapři na těžko

kapři na těžkoExistuje fakt hodně způsopů, jak navázat udici na kapry, některé fungují, některé ne. Následující je základní a jednoduchá, se 75 g olovem, pletenou šnůrkou na návazec, háček je spojen za pomocí uzlu zvaného "bezuzlové vázání". Můžete nastražit normální potápivé nebo plovoučí tzv. pop-up boilie a několik centimetrů za něj dát malý olověný brok. Bužírka za olovem se používá kvůli ochraně hlavního vlasce a pokud na její konec přidáte trochu tmelu, bude pěkně ležet na dně.

Popis: kmenový vlasec maxima 5 kg, návazec drennan super specialist, háček velikost 4 drennan specialist, olovo 75 gramů Korda, 40 cm zelená hadička.


 

Plotice a říční splávek

Plotice a říční splávekPlotice jsou nejběžnější sladkovodní rybou. Trofejní velikosti jsou zárověň jedny z nejhůře ulovitelných ryb. Všichni rybáři mají své slavnostní události. Někdo 10 kg kapra, někdo 5 kg cejna. Když jde o bílé ryby, raději podebírám kilovou plotici, než 13 kg kapra.

Obrázek zde je jednoduchá udice se splávkem pro bílé ryby na pomalé řeky. Brok můžete posunovat, nebo můžete místo něj dát dva menší nebo několik ještě menších do skupinky. Kmenový vlasec je maxima 0,9 kg, návazec 0,4 kg Team Daiwa, háček velikost 20 Kamasan B510. Splávek má nosnost do 1 gramu. Nástrahou i návnadou jsou bílí červi a jejich kukly.


 

Stojatá voda a wagler

Stojatá voda a waglerChytání s waglerem je jednoduchý, levný a efektivní způsob, jak začít s rybařením. Když bude ten správný den, přechytáte takto jiné metody.

Začněte tak, že přehodíte o kus své lovné místo, ponoříte špičku prutu a dvakrát rychle otočíte kličkou navijáku. To potopí vlasec a zabrání odnesení splávku z místa větrem a povrchovým proudem.

Obrázek ukazuje jednoduchou sestavu pro rybaření uspostřed vodního sloupce. Posunutím broku změníte předložení nástrahy. U splávku o nostnosti 1,6 gramů je 75% zátěže, u háčku jsou 2 bročky o váze 0,05 gramů.

.

Kapři na bič

Kapři na bičChytání kaprů je velká zábava. Nemyslete si, že musíte použít prut a naviják hned na trofejáky, kapraření s bičem je bezva a neomrzí. Nemyslím jen násaďáky, ale i ryby kolem 10 kg. Pokud máte správně sladěnu sestavu, zdoláte prakticky jakoukoliv rybu.

Toto je jednoduchá montáž uzpůsobena chytání s match prutem okolo břehu, ale může sloužit i na větší ryby, pokud sladíte sestavu. Udice by měla být přehloubena, broček nad splávkem je možno vynechat. Sestava je z 0.14 mm vlasce bez návazce, broky i splávek jsou co nejmenší.


 


 


 

Volně přeloženo podle http://www.coarse-fisherman.co.uk/tuition/basics/rigs.shtml.

 

 

Pár návazců které se mohou hodit

 


 

Průběžná montáž
Její výroba je vcelku jednoduchá. Budete k tomu potřebovat olůvko s obratlíkem, které připnete na závěs u hadičky proti zamotání, popřípadě olůvko, do kterého je hadička vlepená, tzv. lítačka. Hadička proti zamotání se musí do montáže přidat, pokud používáte návazce z měkkých pletených šňůrek, které mají snahu se neustále zamotávat. Aby hadička splnila svůj účel, musí být o několik centimetrů delší než návazec. Ale i přesto se může návazec při náhozu zamotat, a proto je nutné, pokud to jen trochu jde, sledovat koncovou montáž v průběhu letu a ve chvíli, kdy se vám nebude něco zdát, je lepší montáž stáhnout, překontrolovat a nához opakovat.


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

Pevná montáž
Hned v úvodu bych chtěl upozornit, že při výrobě této montáže nebudete v žádném případě potřebovat vteřinové lepidlo. Tato montáž by se přesněji měla jmenovat částečně pevná montáž, protože i když je zde olůvko nandáno tzv. napevno, musí být kapr opět schopný ho stáhnout při přetržení z vlasce dolů a při použití lepidla to v žádném případě nedokáže. Olůvko se dá ke kmenovému vlasci zafixovat dvěma základními způsoby. První je za pomoci gumové zarážky, kterou při výrobě montáže navléknete na vlasec jako první a dále už postupujete stejně jako při průběžné montáži. Takovéto sestavení montáže má slabinu zejména při použití měkké trubičky proti zamotání, kdy kapr dostává prostor k vypuzení háčku ještě s délkou hadičky.Úplně nejspolehlivější je, když navléknete na kmenový vlasec hadičku, kterou z jedné strany nasadíte na trubičku a z druhé strany do ní vtáhnete obratlík. Takovéto spojení je dostatečně pevné při záběru, ale při přetržení se kapr dokáže olůvka zbavit. Pevná montáž by měla počet planých záběrů snížit na minimum. V drtivé většině případů pak probíhá záběr asi tímto způsobem. Kapr najde naši předloženou ná-strahu, nasaje ji a při jakémkoli pohybu směrem od olůvka se návazec napne a protiváha olůvka přisekne háček do tlamky, kapr se lekne a ve snaze zbavit se háčku začne prchat do bezpečí, což my vidíme jako krásnou jízdu na navijáku. A to, že se kapr někdy opravdu pořádně lekne, dokazují dlouhé tóny hlásičů, které se někdy kolem vody linou. Obrovskou výhodou takovéto montáže je to, že se minimálně zamotává při náhozu, jestliže dodržíte pravidlo o délce hadičky proti zamotání vůči návazci.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  

Helikoptérová montáž
Jde o pevnou montáž, ve které není návazec k olůvku připevněn přímo ale stranou. Tento druh montáže byl vyvinut především pro daleké hody. Na speciálně upravené olůvko navléknete návazec, který se za letu otáčí okolo osy olůvka, a tím připomíná helikoptéru. Že to opravdu funguje, jsem měl možnost si vyzkoušet několikrát i v praxi, ale jinak mi tato montáž k srdci moc nepřirostla a téměř vůbec ji nepoužívám.


 


 


 


 


 


 


 Hladinová montáž
Zejména v letním období není někdy jednoduché přimět kapry k záběru a jedinou možností jak nachytat je lov z hladiny. Při tomto způsobu lovu je nejdůležitější rybu lokalizovat. Na malých vodních plochách by to neměl být velký problém, ale na přehradních nádržích se dozajista neobejdete bez kvalitního dalekohledu.Nejlepší dobou k lovu je podle mého západ slunce doplněný bezvětrným počasím. Na plovátkové montáži není nic složitého, ale hodně účinné je použít tenký čirý monofilní vlasec. Plovoucích nástrah existuje celá řada a je třeba si trošku zaexperimentovat, než najdete tu pravou. Já dávám přednost chlebové kůrce, popřípadě pařené vece napíchnuté přímo na háček. Kapři ulovení touto metodou nebudou zřejmě patřit k těm “nej”, ale pamatujte, že i malý kapr si zaslouží slušné zacházení.


 


 


 


 


 


 


 
 


 Jak navázat splávek když je vítr

 

 

 

Tento způsob se používá k lovu kapra. Gumovou zarážkou se nastavuje délka ponoru, brzda by měla být povolená!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 U tohoto způsobu musíte znát dobře dno, abyste dobře nastavili ponor, jinač vám může olůvko stahovat splávek pod vodu, anebo může na hladině ležet, brzda by měla být povolená!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S tímto způsobem můžete lovit i dravce (sumec). Kmenový vlasec má být ponořený a brzda povolená!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Něco málo na položenou

 Na háček u druhého návazce většinou dávám kůrku chleba nebo medovky, aby   háček neležel na dně a nemohl se zaplantat s prvním návazcem.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tímto způsobem lovíme ryby z hladiny, a proto by se měl dávat na háček kus rohlíku nebo chlebová kůrka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj : www.rbpa.wz.cz